Streszczenie

Na wiosnę 1980 obroniłem pracę magisterską i pozostawałem bez pracy. Co najmniej trzykrotnie po wstępnej zgodzie na zatrudnienie, otrzymałem odmowę na etapie podpisywania umowy o pracę – w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, w Instytucie Fizyki PAN i w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie. W połowie sierpnia 1980 r., po wyokrętowaniu z jachtu po rejsie po Zatoce Gdańskiej, zatrzymałem się na chwilę przed jedną z bram strajkującej Stoczni Gdańskiej. Przez megafon usłyszałem komunikat o poszukiwaniu tłumacza. Zgłosiłem się. Wewnątrz stoczni spotkałem m. in. Konrada Bielińskiego z KOR organizującego poligrafię. Zostałem do końca strajku, pomagałem w bieżących sprawach, zawiozłem również do Warszawy do Jacka Kuronia aktualną listę strajkujących zakładów.

Po zakończeniu strajku wróciłem do Warszawy i włączyłem się w prace organizacyjne samorządu studenckiego. Szybko jednak za namową Jacka Czaputowicza (studenta SGPiS) zająłem się organizacją niezależnej organizacji studenckiej NZS. Zorganizowałem spotkania m. in. z Bronisławem Geremkiem i Marcinem Królem w celu opracowania planu działania. Zorganizowałem i prowadziłem spotkania założycielskie w domu studenckim „Mikrus” oraz kilkusetosobowe wiece założycielskie na Politechnice Warszawskiej, m. in. w domu studenckim „Riviera”. Byłem jednym z autorów projektu statutu i deklaracji programowej NZS.

W ramach współpracy z NZS m. in. zorganizowałem cykl spotkań „Białe plamy historii Polski”, z udziałem historyków i uczestników wydarzeń lat 1945-1948, października 1956, marca 1968, grudnia 1970 i czerwca 1976. Spotkania odbywały się w domu studenckim „Riviera” i w każdym z nich brało udział po kilkaset osób.  

Źródła:
„Samorząd studencki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1980-1989” (Neriton 2010)
Dorota Gałaszewska-Chilczuk „Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej 1980-1989” (Klub NZS PW 2014)

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Waldemar Maj